חיפוש
חיפוש מתקדם
פעילויות
מועדון חוקרים
פורום מדיניות
סדנאות
כנס ים-המלח
הכנס השנתי
כנסים בינלאומיים
אירועים אחרים
 

מועדון חוקרים - דצמבר 2016

  מימון פרטי על טיפולים רפואיים בקרב בני הגיל המבוגר

מציג:

ד"ר אביעד טור-סיני – מכללת עמק יזרעאל ואוניברסיטת חיפה

מוזמנים לדיון: פרופ' ורדה סוסקולני – אוניברסיטת בר-אילן

ד"ר אסתי אנגלצין-ניסן – המכללה האקדמית לישראל ברמת-גן
 

לצפיה במצגת של ד"ר אביעד טור-סיני לחצו כאן

לצפיה במצגת של פרופ' ורדה סוסקולני לחצו כאן

 

תקציר

  מימון פרטי על טיפולים רפואיים בקרב בני הגיל המבוגר בישראל

ד"ר אביעד טור-סיני*

 

העלייה בתוחלת החיים ובעקבותיה הזדקנות האוכלוסייה היא כיום תופעה המאתגרת את מערכות העבודה, הפנסיה והביטחון הסוציאלי בעולם המפותח. המחקר הנוכחי בא לזהות את הגורמים המנבאים מימון פרטי של טיפולים רפואיים בקרב בני 50 ומעלה וללמוד מה הם הגורמים המנבאים מימון פרטי לשירותי בריאות אצל קבוצה זו.

שלוש מטרות המחקר הן לאפיין את שירותי הבריאות הממומנים באופן פרטי על ידי האוכלוסייה המבוגרת; לאפיין את המבוגרים שמימנו באופן פרטי עבור טיפולים רפואיים ולזהות שינויים לאורך השנים, ולזהות גורמים המנבאים מימון פרטי לשירותי בריאות בקרב אנשים מבוגרים.

המחקר מתבסס על שימוש במאגר הנתונים של סקר SHARE-ישראל (סקר הבריאות, ההזדקנות והפרישה באירופה - SHARE).

המחקר מעלה כי רוב מכריע מקרב בני 50+ המקבלים שירותי בריאות נדרשו להוציא מכיסם לצורך קבלת השירות, וגילם הממוצע עמד על 67 שנים;

בעלות על ביטוח בריאות משלים, מצב בריאות ושינויים בו, וכמוהם מקורות כלכליים נמצאו כבעלי העוצמה הרבה ביותר על ההסתברות למימון פרטי;

מוטיב התמיכה הפיננסית והתמיכה החברתית אותה מקבל ומעניק האדם המבוגר לסביבתו הקרובה, מגדילים את ההסתברות למימון פרטי של שירותי בריאות בקרב מבוגרים.

כמו כן, ההחלטה האם להוציא מהכיס על שירותי בריאות בגיל המבוגר נמצאה תלויה חיובית בגיל, אולם תלויה שלילית ברמת ההשכלה. עוד נמצא כי ההסתברות למימון פרטי אינה אחידה בקרב יהודים וערבים כמו גם בקרב יהודים ותיקים כמול עולים חדשים מבריה"מ לשעבר.

ממצאי המחקר מלמדים כי שיעור המימון הפרטי של מערכת הבריאות מכלל ההכנסה השנתית של משקי הבית המבוגרים נמצא במגמת עליה. מימון שירותי בריאות מבוגרים בישראל מתאפיין באי שוויון, כמו גם שהמוטיבים הכלכליים מתבררים כבעלי תפקיד מרכזי בשאלת יציבות ההוצאה מהכיס על שירותי בריאות לאורך זמן.

 

 

* ד"ר אביעד טור-סיני הוא חבר סגל בבית הספר למדעי הבריאות והרווחה, המכללה האקדמית עמק יזרעאל ומרצה בתוכנית הבינלאומית לבריאות הציבור, אוניברסיטת חיפה.  

חזרה