חיפוש
חיפוש מתקדם
פעילויות
מועדון חוקרים
פורום מדיניות
סדנאות
כנס ים-המלח
הכנס השנתי
כנסים בינלאומיים
אירועים אחרים
 

מועדון חוקרים - נובמבר 2016


קנאביס – מחומר אסור לתרופה פוטנטית

מציג:

ד"ר מיכאל דור - משרד הבריאות

מוזמנים לדיון: פרופ' הלל הלקין ופרופ' שלמה אלמוג - מרכז רפואי שיבא
   

 


 תקציר

קנאביס – מחומר אסור לתרופה פוטנטית


השימוש בקנביס למטרות רפואיות הולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות ואתו גם השיח הציבורי בנושא. החומר עצמו מוכר וידוע 6000 שנה ויותר. גם חלק מסגולותיו הרפואיות היו בשימוש מזה זמן רב. עם זאת, עקב סיבות שונות, נמצא הקנביס עד היום על המדף החוקי יחד עם ההרואין והקוקאין כחומרים האסורים בשימוש.
ההתעניינות המחקרית בקנאביס והניסיון המעשי שהצטבר, הרחיבו ושיפרו את הידע בנושא והגבירו את המודעות ליתרונות החומר על פני טיפולים קיימים במספר לא מבוטל של מצבים קליניים. אין להתפלא שהיום קיימת דרישה לשינוי הסטאטוס של הקנאביס מחומר אסור למעמד של תרופה.
הבעייתיות והחסם העיקרי בפני שינוי זה במעמדו של הקנאביס היא העובדה שמדובר בחומר מאד פופולארי לשימוש למטרות חברתיות (Recreational). הפחד הוא מפני זליגת חומר שאושר למטרות רפואיות אל השוק השחור. למרות שהניסיון מלמד שיחסית היקף הזליגה נמוך משמעותית מהיקף השימוש הלא חוקי, קיימות מוטיבציות לא נכונות שהין השאר גורמות ללחץ קשה על המרפאות המורשות לספק מרשמים לקנאביס רפואי.
בפגישה תתואר התמודדות מערכת הבריאות הישראלית עם הנושא, ההתוויות למתן החומר, המידע והניסיון שהצטברו והמתווה שאושר על ידי הממשלה במטרה להסדיר תחום רגיש זה.


את הנושא יציג ד"ר מיכאל דור, היועץ הראשי של יחידת הקנביס בהנהלת משרד הבריאות.


ד"ר דור היה עד לאחרונה סגן ראש מינהל רפואה וראש אגף בתי החולים. הוא רופא משפחה פעיל, בעל תואר שני במינהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד ותוארי מומחה ברפואת משפחה ובמינהל רפואי. לפני שלוש שנים קיבל ד"ר דור את עיטור הנשיא על פעילותו בטיפול בקרבנות סחר בנשים ובמהגרים חסרי מעמד.לצפיה בתקציר לחצו כאן

חזרה